Ο.Φ.Η. 1925 official website

4/4 και ...συνεχίζει

Με τους Figueiredo και Semedo να πετυχαίνουν από ένα γκολ, ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 επί της Ξάνθης στο γήπεδο «Θ. Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Η ομάδα μας είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 12ο λεπτό, με την κεφαλιά του Neira να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Abad, έπειτα από σέντρα του Τσιλιανίδη.

Στο 19ο λεπτό ο ΟΦΗ έχασε μια πολύ σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Nabi, η μπάλα κόντραρε στο χέρι του Kovacevic και ο διαιτητής, αφού πρώτα συμβουλεύτηκε το VAR, έδωσε πέναλτι υπέρ της ομάδας μας. O Nabi ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Adab έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε τη μπάλα, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Στο 43’ ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων είχε απάντηση στο σουτ του Τσιλιανίδη, ενώ στο 44’ ο Nabi επιχείρησε να πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ, με σουτ πίσω από τη σέντρα, αναγκάζοντας τον Abad σε δύσκολη απόκρουση.

Η ομάδα μας μπήκε με γκολ από τα …αποδυτήρια στο β’ ημίχρονο, με τον Figueiredo να νικάει τον τερματοφύλακα της Ξάνθης με σουτ εντός περιοχής στο 47’. Στο 63’ ο Moulin με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα προς την εστία του Σωτηρίου, όμως ο γκολκίπερ του ΟΦΗ μπλόκαρε, απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την ομάδα μας.

Στο 91’ ο Lisandro Semedo πλάσαρε εύστοχα μέσα από την περιοχή, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για τον ΟΦΗ.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Braun (66’ Nάστος), Κοροβέσης, Mellado, Neira, Nabi, Figueiredo (80’ Vaz), Τσιλιανίδης (70’ Μάνος), Semedo