Στοίχισαν οι χαμένες ευκαιρίες

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο σκορ, ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα με 3-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» από τον Άρη, για την 1η αγωνιστική των play offs της Super League.

H ομάδα μας ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας καλή κυκλοφορία και την κατοχή της μπάλας.

Μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί στο 21ο λεπτό με τον Sakor να πλασάρει εύστοχα τον Cuesta μέσα από την περιοχή, έπειτα από ασίστ του Μάνου. Στο 26’ και στο 29’ η ομάδα μας έχασε δυο ευκαιρίες, με τους Neira και Μάνο αντίστοιχα να μην καταφέρνουν να βρουν στόχο.

Στο 42’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Gama να πλασάρει εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Whalley.

O OΦΗ μπήκε καλά στο β’ ημίχρονο και δημιούργησε ευκαιρίες, ήταν όμως άστοχος.

Στο 72’ ο Άρης πήρε το προβάδισμα με 2-1, με τον Gama να εκτελεί απευθείας φάουλ και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα τέρματος της ομάδας μας, αφού πρώτα «χτύπησε» στο δοκάρι.

Στο 80ο λεπτό ο Korhut σούταρε και ευστόχησε για το 3-1, έπειτα από ασίστ του Φετφατζίδη, «σφραγίζοντας» έτσι τη νίκη της ομάδας του.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Whalley, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Μαρινάκης (85΄Braun), Sakor (56' Στάικος), Mellado (85' Victor), Nabi (85' Νοικοκυράκης), Neira, Semedo, Μάνος (65' Figueiredo)