ΟΦΗ - Λαμία 3-0

Με γκολ των Figueiredo, Nabi και Semedo ο ΟΦΗ νίκησε με σκορ 3-0 την Λαμία στο «Θ. Βαρδινογιάννης» και εξασφάλισε την είσοδό του στα playoffs.

Ο ΟΦΗ ήταν κυρίαρχος και είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η ομάδα μας άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Figueiredo με κοντινή προβολή να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Epassy, έπειτα από ασίστ του Τσιλιανίδη.

Επτά λεπτά αργότερα ο Nabi, με εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή διπλασίασε τα γκολ της ομάδας μας, ενώ στο 21’ ο Semedo με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και «εκτέλεσε» τον Epassy για το 3-0.

Η Λαμία είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο ματς στο 23’ με τον Βύντρα να παίρνει την κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βασιλόγιαννη, η μπάλα όμως πέρασε άουτ.

Στο 32’ ο ΟΦΗ έφτασε πολύ κοντά στο 4-0 με τον Figueiredo να σουτάρει έξω από την περιοχή και την μπάλα να περνά ψηλά άουτ.

Στο 55’ η ομάδα μας έχασε διπλή ευκαιρία με τον Neira να σουτάρει εντός περιοχής και τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να διώχνει τη μπάλα, ενώ στην επαναφορά ο Μαρινάκης δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 79’ η Λαμία είχε μια καλή στιγμή με τον Romanic να πλασάρει μέσα από την περιοχή, όμως ο Σωτηρίου επενέβη, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Μαρινάκης (71’ Braun), Neira, Mellado, Nabi (88’ Στάικος), Semedo, Τσιλιανίδης, Figueiredo (79’ Μάνος).