ΟΦΗ - ΑΕΚ 0-2

Την ήττα με σκορ 0-2 γνώρισε εντός έδρας ο ΟΦΗ από την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play offs της Super League.

Η ομάδα μας είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 10’, με τον Neira να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Μπάρκα να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων απέκρουσε το σουτ του Semedo.

Οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν στο 21’ με τον Whalley να επεμβαίνει σωτήρια στην κεφαλιά του Oliveira, o οποίος δέκα λεπτά αργότερα έστειλε τη μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του ΟΦΗ.

Στο 42ο λεπτό o Livaja με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ, έπειτα από σέντρα του Lopes.

O ΟΦΗ αντέδρασε και έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση λίγο πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου, με τον Figueiredo να σουτάρει έξω από την μεγάλη περιοχή και τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι τέρματος του Μπάρκα.

Στο 65’ ο Verde, ο οποίος πέρασε στο ματς πέντε λεπτά νωρίτερα, κατάφερε να βρει το δρόμο προς την εστία της ομάδας μας για το 0-2.

Στο 85’ ο ΟΦΗ έχασε μια καλή ευκαιρία να μειώσει σε 1-2, με τον Στάικο να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ και τον Μπάρκα να αποκρούει, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Γ. Σίμος: Whalley, Κοροβέσης (86' Δεληγιαννίδης), Γιαννούλης, Κουτρουμπής (79' Nάστος), Μαρινάκης, Sakor (66' Στάικος), Neira, Mellado, Semedo (78' Νοικοκυράκης), Figueiredo, Μάνος (66' Vaz).