Ο.Φ.Η. 1925 official website

Ηττήθηκε παρά την προσπάθεια

Την ήττα με σκορ 2-1 γνώρισε ο ΟΦΗ από τον Ολυμπιακό στο Στάδιο «Γ. Καραϊσκάκης», σε ένα ματς όπου η ομάδα μας είχε για μια ακόμη φορά καλή απόδοση αλλά και ευκαιρίες να πετύχει περισσότερα γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Lovera στο 3ο λεπτό να κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι, μετά από επέμβαση του Σωτηρίου. Η «απάντηση» από τους ποδοσφαιριστές του Γιώργου Σίμου ήρθε άμεσα, καθώς στο 5ο λεπτό ο Mellado με δυνατό σουτ έφτασε κοντά στο 0-1, όμως ο Sa μπλόκαρε τη μπάλα.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό με εύστοχη κεφαλιά του Sοudani.

Στο 21’ η ομάδα μας έχασε άλλη μια ευκαιρία να πετύχει γκολ, όταν ο Τσιλιανίδης βρέθηκε τετ α τετ με τον Sa, όμως ο Παπαδόπουλος πρόλαβε και τον έκοψε την τελευταία στιγμή.

Στο 40' ο Sοudani επιχείρησε το σουτ, η μπάλα όμως κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της εστίας του Σωτηρίου.

Λίγο πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου ο Nabi με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα μας, έπειτα από πάσα του Μαρινάκη. Ο ΟΦΗ μάλιστα είχε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα στο σκορ δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση του πρώτου σαρανταπεντάλεπτου, με τον Μαρινάκη να αστοχεί από κοντά.

Στο 54ο λεπτό το σουτ του Nabi σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Sa, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Soudani νίκησε για δεύτερη φορά τον Σωτηρίου για το 2-1.

Στο 66’ ο Ολυμπιακός πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Guerrero, το οποίο όμως ακυρώθηκε, κατόπιν χρήσης VAR, αφού ο Soudani καταλογίστηκε σε θέση οφσάιντ.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Νάστος (64' Κουτρουμπής), Γιαννούλης, Κοροβέσης, Neira, Mellado, Τσιλιανίδης (87' Vaz), Νabi, Semedo, Figueiredo (71' Μάνος).