Ο.Φ.Η. 1925 official website

Επιστροφή στις νίκες

Με σκόρερ τους Figueiredo, Neira και Semedo, ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη με σκορ 3-1 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Η ομάδα μας έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 2ο λεπτό με το σουτ του Semedo να σταματά στο δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου. Δυο λεπτά αργότερα ο Mellado έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Αρκάδων.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 22ο λεπτό με τον Marc Fernandez να βγαίνει τετ α τετ με τον Σωτηρίου και τον τερματοφύλακα της ομάδας μας να διώχνει τη μπάλα.

Στο 36’ ο ΟΦΗ έχασε διπλή ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Figueiredo με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Neira από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπαδόπουλο, ο οποίος απομάκρυνε τη μπάλα.

Στο 50ο λεπτό ο Luis Fernandez με εύστοχο πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα, ενώ στο 56’ ο Figueiredo ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα μας.

Στο 64ο λεπτό ο Neira με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Παπαδόπουλου, δίνοντας το προβάδισμα στον ΟΦΗ. Στο 77’ ο Τσιλιανίδης έφτασε πολύ κοντά στο 3-1, όμως ο Παπαδόπουλος απέκρουσε τη μπάλα. Δεν συνέβη όμως το ίδιο στο 87’ με τον Semedo να πλασάρει εύστοχα για το τελικό 3-1.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Νάστος, Κοροβέσης, Mellado (69’ Κουτρουμπής), Neira, Vaz (51’ Nabi), Semedo, Τσιλιανίδης, Figueiredo (87’ Μάνος)