Ο.Φ.Η. 1925 official website

Επιστροφή στις νίκες και τρίτη θέση

Με πρωταγωνιστή τον Lisandro Semedo ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 απέναντι στην ΑΕΚ, στο γήπεδο "Θ. Βαρδινογιάννης", στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο ματς, δεν απειλήθηκε ουσιαστικά και είχε την πρώτης της καλή στιγμή μόλις στο 2ο λεπτό με τον Nabi να σουτάρει και τη μπάλα να περνά άουτ.

Στο 17’ ο Μάνταλος με κεφαλιά επιχείρησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σωτηρίου, με τον γκολκίπερ της ομάδας μας να μπλοκάρει.

Λίγο πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου o ΟΦΗ έχασε διπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Αρχικά στο 42’ με τον Semedo να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ και στη συνέχεια στο 45’ με τον Μάνο να σουτάρει και τον Μπάρκα να του λέει «όχι».

Με γκολ… από τα αποδυτήρια μπήκε ο ΟΦΗ στο β’ ημίχρονο, καθώς στο 52ο λεπτό ο Semedo, με ωραία ατομική προσπάθεια και ιδανικό τελείωμα νίκησε τον γκολκίπερ των «κιτρινόμαυρων» για το 1-0.

Στο 75’ η ομάδα μας έφτασε πολύ κοντά στο να πετύχει και δεύτερο γκολ, με το σουτ του Semedo να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπάρκα.

Με τη νίκη αυτή ο ΟΦΗ έφτασε τους 19 βαθμούς και αναρριχήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Γιαννούλης, Μαρινάκης (93' Νάστος), Κοροβέσης, Braun, Neira, Nabi (80' Κουτρουμπής), Sakor, Semedo, Τσιλιανίδης, Μάνος (59' Figueiredo)