Αστέρας Τρίπολης - ΟΦΗ 2-0

Με δυο εύστοχα εκτελεσμένα πέναλτι του Barrales ο ΟΦΗ ηττήθηκε με σκορ 2-0 από τον Αστέρα Τρίπολης στο γήπεδο «Θ. Κολοκοτρώνης», για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

H ομάδα μας ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Μάλιστα έφτασε μια «ανάσα» από το να ανοίξει το σκορ στο 39’, με την κεφαλιά του Κουτρουμπή να περνά ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων, ενώ το ίδιο συνέβη και δυο λεπτά αργότερα με το σουτ του Figueiredo.

Στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου οι Αρκάδες κέρδισαν πέναλτι, καθώς το σουτ του Fernandez «βρήκε» στο χέρι του Γιαννούλη. Ο Barrales ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 47’ με τον Σωτηρίου να λέει «όχι» στο διαγώνιο σουτ του Fernandez, ενώ στο 56’ ο Fernandez σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Γιαννούλης όμως έδιωξε τη μπάλα.

Στο 83’ η ομάδα μας έχασε μια ακόμα ευκαιρία να σκοράρει, με τον Semedo να πλασάρει και τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο διαιτητής του αγώνα, με χρήση VAR, καταλόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Barrales, ο οποίος νίκησε για δεύτερη φορά τον Σωτηρίου, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για την ομάδα του.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Braun, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Νeira (87’ Νάστος), Στάικος (80’ Μάνος), Mellado, Figueiredo, Vaz (72’ Souza), Semedo