ΑΕΚ - ΟΦΗ 3-0

Την ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε ο ΟΦΗ εκτός έδρας από την ΑΕΚ, στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Livaja να κάνει τη σέντρα από αριστερά και τον Μάνταλο με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής να νικά τον Σωτηρίου για το 1-0. Μέσα σε τρία λεπτά οι γηπεδούχοι έφτασαν σε δεύτερο γκολ με τον Verde, να αποφεύγει τους αντιπάλους του και  να πλασάρει εύστοχα για το 2-0.

Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Mellado και Semedo, στο 16’ και στο 17’ αντίστοιχα, να μην βρίσκουν στόχο.

Στο 29ο λεπτό ο Oliveira βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, έκανε τη σέντρα για τον Verde, ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σωτηρίου για το 3-0.

Στο 47’ ο Vaz με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τσιντώτα.

Στο 55’ ο Μάνταλος επιχείρησε την κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Hult, όμως ο Σωτηρίου επενέβη εντυπωσιακά και παραχώρησε κόρνερ, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Έλληνας μέσος σούταρε από πλεονεκτική θέση και έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 63ο λεπτό η ομάδα μας είχε μια καλή στιγμή, αρχικά με τον Semedo και στη συνέχεια με τον Figueiredo, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Στο 77’ η κεφαλιά του Nabi πέρασε άουτ, ενώ στο 80’ ο Άγγλος μέσος επιχείρησε το σουτ, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει και να διατηρεί ανέπαφη την εστία του.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Braun (81' Μαρινάκης), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Victor, Mellado (65' Neira), Vaz (65' Nabi), Semedo, Τσιλιανίδης, Figueiredo.