ΟΦΗ - Ατρόμητος 1-0

Με γκολ του Joao Figueiredo ο ΟΦΗ νίκησε με σκορ 1-0 τον Ατρόμητο, στο γήπεδο «Θ. Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 9’ με τον Μανούσο να σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή και τον Σωτηρίου να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στο 38’ ο Figueiredo με προβολή έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Megyeri, ενώ στο 42’ ο ίδιος έχασε την ευκαιρία να σκοράρει με κεφαλιά εντός περιοχής.

Στο 51’ ο Στάικος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Megyeri όμως έδιωξε την μπάλα, ενώ ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Figueiredo πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι τέρματος των φιλοξενούμενων.

Στο 68’ ο Semedo βρήκε δίχτυα με σουτ από τα αριστερά, αλλά ο διαιτητής Ζαχαριάδης δεν μέτρησε το γκολ, αφού πρώτα συμβουλεύτηκε το VAR, λόγω συμμετοχής του Victor από θέση οφσάιντ. Ίδια κατάληξη είχε και η φάση του 78', όταν ο Figueiredo σκόραρε, αλλά το γκολ επίσης δε μέτρησε λόγω αντικανονικής θέσης του Βραζιλιάνου επιθετικού.

Δυο λεπτά αργότερα ο Figueiredo με γυριστή κεφαλιά νίκησε εκ νέου τον Megyeri και έκανε το 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Γιαννούλης, Βαφέας, Κουτρουμπής, Braun, Victor, Mellado, Nabi, Τσιλιανίδης, Semedo (92’ Νάστος), Figueiredo.