Ο.Φ.Η. 1925 official website

Ήττα σε ...νεκρό χρόνο

Την ήττα με σκορ 2-1 γνώρισε ο ΟΦΗ από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ την πρώτη ευκαιρία τους στον αγώνα. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μανούσος, με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου και άνοιξε το σκορ για τον Ατρόμητο.

Στο 21ο λεπτό ο Nabi με δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα μας, έπειτα από ασίστ του Semedo.

Έξι λεπτά αργότερα οι Περιστεριώτες έχασαν διπλή ευκαιρία να πετύχουν γκολ, αρχικά με το σουτ του Nsikulu και στη συνέχεια με το πλασέ του Rosa, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι της εστίας του Σωτηρίου και τις δυο φορές.

Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας μπήκαν δυνατά στο β’ ημίχρονο και έχασαν μία καλή ευκαιρία να κάνουν την ανατροπή στο 51', με τον Semedo να σουτάρει και τον Γούτα να απομακρύνει την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή τέρματος.

Στο 72’ o Neira συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Semedo, όμως το σουτ του Πορτογάλου σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Megyeri.

Ο ΟΦΗ έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει το προβάδισμα στο σκορ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να λέει «όχι» στο δυνατό σουτ του Στάικου.

Το γκολ που έδωσε τη νίκη στον Ατρόμητο ήρθε στην εκπνοή του χρόνου των καθυστερήσεων με προβολή του Γιακουμάκη.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Braun, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Neira, Sakor, Nabi (87’ Στάικος), Semedo (93’ Souza), Τσιλιανίδης, Μάνος (65’ Figueiredo)