Ο.Φ.Η. 1925 official website

Ήττα παρά τις πολλές ευκαιρίες

Σε ένα ματς όπου ο ΟΦΗ είχε 16 τελικές, εκ των οποίων οι 11 στην εστία και ο Βόλος 5 τελικές με 3 στην εστία, η ομάδα μας ηττήθηκε με σκορ 1-2 στο γήπεδο «Θ. Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στον ΟΦΗ, ο οποίος απείλησε στο 14ο λεπτό όταν μετά από κάθετη πάσα του Neira, ο Figueiredo μπήκε διαγώνια αριστερά στην περιοχή και έκανε το πλασέ αλλά ο Γκαραβέλης έδιωξε την μπάλα. Έξι λεπτά αργότερα ο Semedo επιχείρησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Γκαραβέλη, ο οποίος του είπε "όχι".

Στο 35’ ο Λύρατζης μετέτρεψε σε γκολ την πρώτη ευκαιρία της ομάδας του στο ματς, έπειτα από ασίστ του Ντεντάκη.

Στο 58’ ο Τσιλιανίδης έφτασε κοντά στην ισοφάριση, έδιωξε όμως ο Γκαραβέλης. Ένα λεπτό αργότερα ο Neira με ωραίο σουτ με το αριστερό νίκησε τον Γκαραβέλη, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον ΟΦΗ.

Στο 63’ ο Vaz πλάσαρε εντός περιοχής, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε εξ επαφής, σε μια φάση που αποτελεί την μεγαλύτερη ευκαιρία του ΟΦΗ για να πάρει τη νίκη στο ματς. Στο 71’ ο Figueiredo έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 79ο λεπτό ο Joao με γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σωτηρίου για το τελικό 1-2.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μαρινάκης, Braun, Neira, Sakor, Στάικος, Τσιλιανίδης, Semedo, Figueiredo