Ο.Φ.Η. 1925 official website

Εργοτέλης - Ο.Φ.Η. 1-1

Ισόπαλοι με τελικό σκορ 1-1 αναδείχθηκαν ΟΦΗ και Εργοτέλης στο Παγκρήτιο Στάδιο, στον πρώτο αγώνα της φάσης των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα μας μπήκε καλά στο παιχνίδι και είχε την πρώτη της ευκαιρία στο 20', με τον Σάσι να κάνει το σουτ και τον Κατσιμήτρο να μπλοκάρει. Δυο λεπτά αργότερα, ο Οικονόμου επιχείρησε να σουτάρει, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να απομακρύνει σε κόρνερ. Στο 28' ο ΟΦΗ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Νάστος με δυνατό, μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κατσιμήτρου.

Στο β' ημίχρονο οι δυο αναγκαστικές αλλαγές των Σάσι και Ντίνα άλλαξαν τα πλάνα του Νίκου Παπαδόπουλου. Ο Εργοτέλης κατάφερε να ισοφαρίσει στο 66' με κεφαλιά του Ιατρούδη, μετά από σέντρα του Γιακούμπου.

Να σημειωθεί ότι την πρώτη τους εμφάνιση με την φανέλα του ΟΦΗ πραγματοποίησαν τα τρία νέα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας μας, ο Κρις Μπράουν, ο Κώστας Γιαννούλης και ο Έρικ Πέρσον.

Εργοτέλης (Ν. Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μαζουλουξής, Γιακούμπου, Μπουτσάκης (65' Λαμπάκης), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Καπνίδης (54’ Κούατενγκ).

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπράουν, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Γιαννούλης, Νάστος, Οικονόμου, Σάσι (46’ λ.τ. Πλατέλλας), Κοροβέσης, Ντίνας (78’  λ.τ. Κυριακίδης), Βουό (64’ Πέρσον).