Ο.Φ.Η. 1925 official website

Νίκη ξανά με ανατροπή

Με δυο γκολ του Semedo και από ένα των Neira και Τσιλιανίδη, ο ΟΦΗ επικράτησε με σκορ 4-1 του Πανιωνίου στο γήπεδο "Θ. Βαρδινογιάννης", στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

O Πανιώνιος προηγήθηκε με γκολ του Arabuli στο 9ο λεπτό, η ομάδα μας όμως ισoφάρισε στο 31' με τον Semedo. Στο 40ο λεπτό ο Παπανικολάου, πλάσαρε εύστοχα για το 1-2, έπειτα από ασίστ του Arabuli, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς σύμφωνα με τον διαιτητή, ο οποίος συμβουλεύτηκε το VAR, είχε προηγηθεί φάουλ στον Semedo στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο 53’ ο Semedo έχασε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στον ΟΦΗ, με τον Kotnik να διώχνει τη μπάλα με τα πόδια. Δυο λεπτά αργότερα ο Neira έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Kotnik για το 2-1.

Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει θέλοντας να πετύχει κι άλλο γκολ και να δημιουργεί φάσεις, με κορυφαίες αυτές στο 59’ με τον Semedo να σουτάρει και τη μπάλα να κοντράρει στον Ευαγγέλου και στο 70’ με το σουτ του Nabi να περνά ελάχιστα άουτ.

Στο 71ο λεπτό ο Τσιλιανίδης νίκησε τον γκολκίπερ του Πανιωνίου για το 3-1, ενώ στο 81’ ο Semedo βρήκε και πάλι το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (76’ Κουτρουμπής), Sakor, Neira (84’ Στάικος), Nabi (82’ Μάνος), Τσιλιανίδης, Semedo, Figueiredo